uclu

Gece // Arıcı // Leyleğin Geciken Adımı

1961 => Michelangelo Antonioni‘nin başyapıtlarından biri olan Gece (La notte) adlı filmin başrollerinde Marcello Mastroianni ile Jeanne Moreau oynuyordu.

.

1986 => Theo Angelopoulos, Marcello Mastroianni’nin başrolde olduğu Arıcı’(O Melissokomos) çekti.

.

1991 => Theo Angelopoulos’un Leyleğin Geciken Adımı (To meteoro vima tou pelargou) adlı filminde Marcello Mastroianni ile Jeanne Moreau birlikte rol aldı.

.

1996, 19 Aralık => Marcello Mastroianni öldü.

.

2007, 20 Mayıs => Cannes Film Festivali’nin altmışıncı yılı için hazırlanan ve otuz altı ünlü yönetmene ısmarlanmış kısa filmlerden oluşan Herkesin kendi sineması’nın (= Chacun son cinéma) bir epizodu Theo Angelopoulos’a aitti. Üç Dakika (Trois Minute) adlı bu kısa filmin replikleri bütünüyle Gece’den alınmıştı. Aynı zamanda film Marcello Mastroianni’ye adanmıştı ve Arıcı’dan sahneler içeriyordu.

Filmin tam adı şöyle:

Herkesin kendi sineması ya da Işıkların sönmesi ile filmin başlaması arasında yaşanan minik kalp çarpıntısı (Chacun son cinéma ou Ce petit coup au coeur quand la lumière s’éteint et que le film commence)

.

2007, 30 Temmuz => Michelangelo Antonioni öldü.

.

2012, 24 Ocak => Theo Angelopoulos öldü.

.

2017, 31 Temmuz => Jeanne Moreau öldü.

theo-michel

Angelopoulos // Chacun son cinéma // Antonioni

.

Mastroianni, Antonioni, Angelopoulos ve Moreau‘yu hem anmak hem de anımsamak için Angelopoulos’un Üç Dakika’sını şuradan izleyebilirsiniz:

.

Sarı yağmurluk giyen adamları, Angelopoulos’un çeşitli filmlerinde görmüştük.

Caner Fidaner

 

Reklamlar