the-queen-of-katweQueen of Katwe, 2016 [Katwe’nin Ecesi]
Yön: Mira Nair, Oyn: Madina Nalwanga, David Oyelowo, Lupita Nyong’o
———————-
Uganda’nın başkenti? Kampala! (Ansiklopedik bilgi)
Peki, Katwe neresi? Kampala’nın en yoksul bölgesi, orada çocuklar okula gidemez, hangi yaşta olurlarsa olsunlar, ertesi gün aç kalmamak için bir şeyler (mesela koçan mısır) satıp para kazanırlar. (Sinematik bilgi)
Mira Nair, 1957 doğumlu, Hindistanlı bir kadın yönetmen. Yıllarını boşa geçirmedi, onu Selam Bombay! (1988), Missisipi Masala (1991), Kamasutra (1996), Muson Düğünü (2001) gibi güçlü filmlerinden tanıyoruz. Mira Nair bu kez Katwe’nin yoksul mahallelerine dalıyor ve gerçek bir kişiyi, Fiona Mutesi’yi bize anlatıyor.

Kızımız 14 yaşındayken, çocukların sütlü lapa (porridge) ile karnını doyurmaya gittiği mekanda nasıl satranç öğreniyor, sonra bu işi nasıl geliştiriyor, onu izliyoruz. Konuyu anlatmaya devam etmeyeyim fakat yönetmenimizin seyirciye filmi merakla izlettiğini, en sonunda da (son sahneden sonra!) gözlerini sildirttiğini söyleyeyim.
Filmin adındaki “Queen”, yani “Kraliçe” (ya da “Ece”) sözcüğünü, satranç dilinde düşünmekte faide var. Biliyorsunuz bizim “Vezir” dediğimiz taşın adı İngilizce’de “Queen”, yani onlarda hükümdarı veziri değil, eşi koruyor. Neyse, diyeceğim o değildi, Katwe’ye dönelim. Satranç öğrencileri arasında şirin bir Gloria (Nikita Waligwa) var, piyonun arka sıraya kadar ilerleyebilirse kraliçe (=vezir) olacağını Fiona’ya öğretirken Gloria şöyle diyor (mealen): “İşte satrancı bunun için seviyorum, burada küçük biri, büyük biri haline gelebiliyor!” (Linkteki fragmanın 40. saniyesine bakın) Eh, bizim Fiona da acaba satranç sayesinde oyun tahtasının veya mahallesinin veyahut filmdeki deyimle “ait olduğu yer”in (her neresiyse o) kraliçesi olacak mı?
Başroldeki Madina Nalwanga da dahil, filmin oyuncularının çoğu amatör sayılır, yine de doğal oyunları keyifle izleniyor. Ama öğretmen David Oyelowo ile anne Lupita Nyong’o, değerlerini kanıtlamış oyuncular.
Duygusal gidiş gelişlerle insanı etkileyen, ama bence hiçbir sahnede ucuzluğa düşmeyen bu filmi izlemenizi öneriyorum.

Caner Fidaner

Reklamlar