Pier Paolo Pasolini

Pier Paolo Pasolini

Hüseyin Özgür

2015 yılı, İtalya’nın aykırı film yönetmeni Pier Paolo Pasolini’nin gerçek failleri asla bulunmamış bir cinayet ile sonsuzluğa gidişinin kırkıncı yılı. Bu nedenle facebook grubumuz Cult Movies & Soundtracks, onun filmlerini ele alarak kronolojik sıra içinde tanıtımını yapmayı kararlaştırdı. Grupta paylaşılmasının ardından yazıları SinSinSinema‘ya da yükleyeceğiz.

Hiç kuşku yok ki Pasolini büyük bir sinema yönetmeni ve senaryo yazarı. Ama hepsi bu kadar değil. O aynı zamanda şair, oyun yazarı, edebiyat ve sanat eleştirmeni siyaset düşünürü ve eylemcisi, sivil itaatsizlik ve direniş ustası, gazeteci, ressam ve çevirmen.

Biz bu çalışmamızda Pasolini’nin yönetmenliğini ön plana çıkaracağız. Ancak o filmlerini komünist, ayrıksı, sınıflı toplumun değer yargılarıyla bağdaşmayan düşüncelerini ifade etmek için araç olarak kullanan bir yönetmen. Onun yazdığı kitaplar ve şiirleri de öyle. Bu nedenle, yapacağımız bu tanıtımlar filmlerden de öte, düşüncede ve eylemde sınır tanımayan Pasolini’yi sonsuzluğa yolculuğunun kırkıncı yılında daha iyi tanımamız için de bir vesile olacak.

Bir kamyon lastiği altında ezilen

Çocuklar tarafından bir incir ağacına asılan

Ama hala alınacak yedi, sekiz canı bulunan

Bir kedi gibiyim.

Çünkü ölüm,

Başkalarıyla iletişimde bulunamamak değil,

Anlaşılamamaktır başka insanlar tarafından…

Pier Paolo Pasolini

(“Gül Biçimli Şiirler” kitabından)

 

Reklamlar